Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

cumparare apartament cu credit

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
jia

jia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2005
salutare,
dupa cum spune topicul vreau sa imi cumpar un apart. in tm. si tre sa fac un credit pt asta..(~20.000 euro/ 25 ani)
a)intrebari generale:
1. merita sa iau un credit de vreo 20.000 pt  un apart. de ~25.000 euro cu o camera (~ 36mp !!)? probabil vechi din 70-80..si nu intr-o zona grozava (buziasului, sagului)?
2. evolutia preturilor? incerc sa deslushesc cate ceva..da' nu reusesc..:( cam dupa "minunatul" an 2007 pe unde o sa se situeze val. apart meu? adica o sa scada si o sa ma zgarai pe ochi?
3. sa incerc o solutie cu ceva firme care construiesc ap. noi si dau si credit? - daca e ceva..MTS??
4. comision notar?
5. costuri asigurare imobil (aproximative, desigur)

b)specific creditelor:
1. avantaj credit in euro/lei ? salariu este in lei.
2. dobanda fixa/variabila?? - care e diferenta?
3. asigurare viata (la unele banci e necesar, la altele e inclusa) cam la cat ajunge? pt. 20.000 euro..atat o sa valorez pt astia de la banca
3. o banca ... io m-am orientat la Transilvania - foarte amabili, HVB - par seriosi..alte sugestii?

c) orice alte sfaturi - sa ma feresc de ag. cutare, etc

mersi, poate ma ajutati cu experienta voastra.

pt moderatori:dc. topicul nu isi are locul aici, va rog sa imi comunicati unde sa mut...thx

#2
jia

jia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2005
chiar nime'...?
nici o impresie...?

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
din pacate nu cred ca preturile or sa mai scada.  si daca tot faci credit, poate ar fi mai bine sa te gandesti la ceva mai mare, desi diferenta de pret o sa fie mai mare, dar ma rog, tu stii cum stai cu finantele.

#4
iooo

iooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 01.07.2003
salut
Eu mi-am cumparat apartament prin credit imobiliar dar in alt oras. Problema se pune in felul urmator: cat de strans cu usa esti sa iti iei un apartament: daca mai poti sta cu parintii sau cu o chirie mica inca vre 3-4 ani, poate nu ar fi rau sa mai astepti. Poti sa te interesezi si daca au inceput sau vor incepe sa se construiasca blocuri noi in tm. am inteles ca in cluj lucrurile sunt destul de avansate in ceea ce privesc blocurile noi private.
Evolutia preturilor?! Sunt si eu curios cine stie sa-ti raspunda la intrebarea asta. doar sa-si dea cu parerea. marea majoritate iti va spune ca mai sus nu se poate mai ales ca este un oarece blocaj pe piata imobiliara. Am auzit de agentii imobiliare care nu mai iau comision de la cumparator numai ca sa mai vanda ceva.
La 3 aproape ti-am raspuns mai sus...daca atunci cand ai spus MTS te-ai referit la MTS leasing, e cam naspa ca au fost implicati intr-un scandal anul trecut.
Cu notarul treaba sta cam naspa daca ai credit imobiliar pt ca tre sa declari suma intreaga deci si comisionul va fi destul de mare: in cazul tau am impresia ca undeva intre 25 si 30 milioane (dar depinde de zona in care e situat apartamentul)
In ceea ce priveste asigurarea, depinde de banca la care ai sa-ti faci creditul: in cazul meu platesc  asigurarea 2-3 euro pe luna (suma asigurata 14.000 euro), valoare care scade.
Rata lei/euro: sincer nu mai stiu conditiile care s-au schimbat destul de mult. asta o hotarasti si la banca in functie de dobanzi dar si daca iti place riscul: normal in euro dobanda va fi mai mica dar si riscul cresterii cursului valutar exista.
Dobanda fixa/variabila: tot la banca vei gasi mai multe detalii in momentul in care le vei cere un desfasurator cu dobanda fixa si unul cu dobanda variabila. per total, platesti mai mult daca ai dobanda fixa dar in cazul unei dobanzi variabila, rata in primele luni va fi substantial mai mare si nu stiu in ce masura vei mai putea indeplini conditiile bancii.
Asigurarea de viata pentru 14.000 de euro (cea mai smpla) m-a ajuns la doua sute si ceva de euro pentru 11 ani de zile.
cam atat deocamdata . bafta ca ai nevoie

#5
jia

jia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2005
merci mult de info.
problema e ca sunt cam strans cu usa - tre sa ma mut cam prin mai din ap. asta in care stau in chirie..si pe la noi se vehiculeaza peste 100eu chiria/ap cu 1 camera.. :(
in ceea ce priveste firme de constructii blocuri noi..sunt ceva, acum am gasit una da' are avans cam mare - o sa ma mai interesez.

merci de info cu privire la asigurari de viata+imobil..si astea o sa mi se adauge la rata

#6
blueLotus

blueLotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 29.04.2003
mi-am luat eu 2 camere in bucuresti cu 41.000 e. eram "strans cu usa" asha ca nu am tinut cont de eventualele tendinte ale pietei imobiliare.

am luat din banca 22.500 pe 25 de ani
160 euro rata pe luna

alte cheltuieli pe langa cei 41.000 euro:
- comision acordare credit - 450 euro
- comision agentie - 550 euro
- comision notar + taxe notariale aprox. 55.000.000 lei vechi
- asigurare imobil - putin peste 50 euro
- evaluare imobil - 4.000.000 lei vechi
plus alte comisioane mai micute la transfer de bani dintr-un cont in altul, la extragere...

dupa ce iti gasesti casa (mie mi-a luat aprox 3 luni pt ca nu prea aveam bani si cautam super oferta, si pana la urma tot n-am gasit-o) te omoara banca (te plimba mult)... depinde si de seriozitatea ofiterului de credit...

a fost greu...

bafta!

#7
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
CE salariu ti-a cerut banca pentru creditul asta?
si la ce banca te-ai dus?

#8
xcalinp

xcalinp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.05.2005

View Postjia, on Jan 30 2006, 18:31, said:

merci mult de info.
problema e ca sunt cam strans cu usa - tre sa ma mut cam prin mai din ap. asta in care stau in chirie..si pe la noi se vehiculeaza peste 100eu chiria/ap cu 1 camera.. :(
in ceea ce priveste firme de constructii blocuri noi..sunt ceva, acum am gasit una da' are avans cam mare - o sa ma mai interesez.

merci de info cu privire la asigurari de viata+imobil..si astea o sa mi se adauge la rata


eu iti recomand o locuinta intr-un bloc nou. Am inteles ca-ti cer un avans prea mare. O solutie ar fi sa iei un credit de nevoi personale cu ipoteca - daca gasesti oterta persoana care sa-ti ofere pentru banca gaj casa (parintii?). Eu as opta pentru creditul Optimus in lei care are acum o dobanda de 7,75% (vreau sa-mi iau creditul asta luna viitoare).

#9
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003

View Postjia, on Jan 30 2006, 18:31, said:

merci mult de info.
problema e ca sunt cam strans cu usa - tre sa ma mut cam prin mai din ap. asta in care stau in chirie..si pe la noi se vehiculeaza peste 100eu chiria/ap cu 1 camera.. :(
in ceea ce priveste firme de constructii blocuri noi..sunt ceva, acum am gasit una da' are avans cam mare - o sa ma mai interesez.

merci de info cu privire la asigurari de viata+imobil..si astea o sa mi se adauge la rata

Si eu vreau sa-mi iau un apartament de 2 camere in 2-3 luni (in TM)...

Unde ai gasit oferta pentru blocuri noi? In ce zona si cam care sunt preturile?

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
I-ati nene casa, nu te mai gandi de doua ori, daca reusesti sa contractezi creditul nu mai sta pe ganduri si eu am luat un credit de 10.000 euro de la Piraeus, si deja am scos banii aia inapoi intr-un an.

Atentie de unde te imprumuti... eu m-am ars cu grecii. tu daca esti baiat destept te duci la  VOLKSBANK si acolo gasesti ceva ca lumea.

adica: am luat credit pe dobanda variabila cu 9.5%. Acum este 7,5%, dar numai pentru   fraierii astia care fac imprumutul acum, nu si pentru aia ceva mai vechi. Aia raman cu 9,5%. Acest 2%, care reiese din diferenta, reprezinta 22,22 % din toata dobanda pe care eu trebuie sa o platesc.

motive: in contract scrie ca "dobanda poate fi revizuita de catre banca, daca aceasta considera ca e necesar acest lucru...."
Cu alte cuvinte dobanda este variabila dar nu in ambele sensuri ci numai in sus.

Am trimis un mail in care am dorit sa mi se clarifice aceasta situatie, deoarece doresc sa fiu informat cu privire la politica bancii, nu am primit nici un raspuns.

Vezi!!! daca nu am fost atent cand am semnat acum ma duc sa fac refinantare la  VOLKSBANK. Raman deasupra cu 2500 euro dupa calculele mele, asta fiindca la nemti dobanda e 6,5% la dolari.

Edited by floraur, 02 February 2006 - 01:07.


#11
jia

jia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2005

View PostCasual, on Feb 1 2006, 11:25, said:

Si eu vreau sa-mi iau un apartament de 2 camere in 2-3 luni (in TM)...

Unde ai gasit oferta pentru blocuri noi? In ce zona si cam care sunt preturile?

intre aradului si torontalului, pe str. Dej se construieste bloc de catre radisson invest.
astia aveau de vanzare o garsoniera la parter cu 35m2 la 20.300 euro!
www.radisson.ro

altii mai sunt www.werk.ro
mai este si tender care construieste, dar am inteles ca au preturii mari pt tagetul meu.



View Postfloraur, on Feb 2 2006, 01:03, said:

I-ati nene casa, nu te mai gandi de doua ori, daca reusesti sa contractezi creditul nu mai sta pe ganduri si eu am luat un credit de 10.000 euro de la Piraeus, si deja am scos banii aia inapoi intr-un an.

Atentie de unde te imprumuti... eu m-am ars cu grecii. tu daca esti baiat destept te duci la  VOLKSBANK si acolo gasesti ceva ca lumea.

adica: am luat credit pe dobanda variabila cu 9.5%. Acum este 7,5%, dar numai pentru   fraierii astia care fac imprumutul acum, nu si pentru aia ceva mai vechi. Aia raman cu 9,5%. Acest 2%, care reiese din diferenta, reprezinta 22,22 % din toata dobanda pe care eu trebuie sa o platesc.

motive: in contract scrie ca "dobanda poate fi revizuita de catre banca, daca aceasta considera ca e necesar acest lucru...."
Cu alte cuvinte dobanda este variabila dar nu in ambele sensuri ci numai in sus.

Am trimis un mail in care am dorit sa mi se clarifice aceasta situatie, deoarece doresc sa fiu informat cu privire la politica bancii, nu am primit nici un raspuns.

Vezi!!! daca nu am fost atent cand am semnat acum ma duc sa fac refinantare la  VOLKSBANK. Raman deasupra cu 2500 euro dupa calculele mele, asta fiindca la nemti dobanda e 6,5% la dolari.

multumesc de info! eram interesat de Piraeus, dar o sa-i tai de pe lista!!
am auzit lucruri bune de volksbank si de la altii!

#12
blueLotus

blueLotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 29.04.2003

View PostBertino, on Jan 31 2006, 22:19, said:

CE salariu ti-a cerut banca pentru creditul asta?
si la ce banca te-ai dus?

am luat creditul de la alpha bank unde au o dobanda de 6,9% fixa pe primi 2 ani, dobanda ce mi-a permis sa iau mai multi bani decat de la alte banci, de aceea am si ales alpha...
dupa astia doi ani, dumnezeu stie cat o sa fie dobanda... au grija sa se scoata ei...
o sa vad atunci cat o fac si daca nu imi convine, refinantez...

am avut pe ultimele 3 luni 18.000.000 ROL. ei fac medie pe ultimele 6 luni...

am fost la multe banci, printre care si volskbank pentru ca ma atragea dobanda...
cel putin la sucursala unde am fost eu, nu mi-a placut deloc cum am fost tratat...

bafta la credite!

#13
jia

jia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2005
o alta posibilitate la care ma gandesc:
ap. la casa.. sunt ceva mai ieftine si in unele cazuri ceva mai mari, iar la unele exista posibilitatea de mansardare.
DAR, problema e referitoare la casa? de unde stiu ca mai rezista 20 ani? desi eu vreau sa achit mai repede..
probl ramane. e drept ca si blocurile au cam iesit din "perioada de garantie" (alea de prin 70)..dar parca imi inspira mai multa incredere.
oare se poate evalua de catre un ing constructor cu stiinta de carte dupa cartea imobilului sau la vedere cat o sa mai reziste in conditii normale?

ati mai facut chestia asta? sau sunt io prea meticulos..?

BTW, news de la BCR (pt mine): stiti ca este min 25% cond. de avans..eh, asa stiam si io. si mi-o zis functionarul de acolo ca de fapt e cam "33% ca sa iasa domle' rata si sa se aprobe dosarul"... :death:
si am facut cu el calculul pe foaie si a reiesit ca firma de evaluare iti supraevalueaza ap. nu prea pricep de ce..
da' oricum nu o sa merg la ei..
deci, se pare ca cel mai important actor e nenea evaluatorul..
cati din evaluatorii astia evalueaza ap. la pretul la care il iau io? parca vad ca o sa fie mai putin..

#14
blueLotus

blueLotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 29.04.2003

View Postjia, on Feb 4 2006, 20:54, said:

deci, se pare ca cel mai important actor e nenea evaluatorul..
cati din evaluatorii astia evalueaza ap. la pretul la care il iau io? parca vad ca o sa fie mai putin..

nu e foarte inportant...
la mine a evaluat fara probleme ap pe care am dat 41.000 la 42.000.
iti zic eu ca evalueaza la cat trebuie sa-si ia si ei banu si sa nu aiba reclama proasta...
evaluarea a fost 4 milioane la mine si nu mi-au dat chitanta...
era o firma evaluatoare de apartament luata de pe lista oferita de banca

#15
jia

jia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2005
http://www.wall-stre...e-se-ieftinesc/

inca o parere care mai imi da batai de cap..

#16
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
http://www.capital.ro/index.php?a=22908&shift=1

#17
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003
Si eu vreau sa iau un credit pt achizitionarea unui ap. cu 2 camere.
Dupa ce am analizat cu atentie oferta multor banci, m-am oprit la volksbank si bancpost.
La volksbanc am un depozit bancar de vreo sase luni, dar nu imi place felul in care te trateaza si te repezesc, incercand sa scape cat mai repede de tine.
Bancpost e cel mai ok din pct meu de vedere, are evaluarea dosarului gratuita, la fel si asigurarea.
(Stau in TM si eu).
Ce preturi ati mai vazut prin TM la un ap de 2 camere? imi ajung 32 K? (maxim cat imi permit).
Mersi

#18
jia

jia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2005

View PostrapitorTM, on Mar 1 2006, 13:13, said:

Si eu vreau sa iau un credit pt achizitionarea unui ap. cu 2 camere.
Dupa ce am analizat cu atentie oferta multor banci, m-am oprit la volksbank si bancpost.
La volksbanc am un depozit bancar de vreo sase luni, dar nu imi place felul in care te trateaza si te repezesc, incercand sa scape cat mai repede de tine.
Bancpost e cel mai ok din pct meu de vedere, are evaluarea dosarului gratuita, la fel si asigurarea.
(Stau in TM si eu).
Ce preturi ati mai vazut prin TM la un ap de 2 camere? imi ajung 32 K? (maxim cat imi permit).
Mersi

si comisioanele la bancopost cum sunt? in comparatie cu altele, de ex. volksbank..
cred ca ap. cu 2 camere iti poti lua in banii astia, dar probabil ceva confort 2, neamenajat si zona nu prea grozava..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate