Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Modem ADSL + Router

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
481 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Editat de moderator:
Postati aici DOAR in cazul in care aveti cel putin doua aparate (un modem si un router). Daca aveti un singur aparat modem/router atunci cautati topicul dedicat pentru acel aparat sau alte discutii legate de el sau deschideti topic nou!
Postul in care sunt scrise variantele posibile pentru a lega cele doua deviceuri:  Post #315

Se da urmatoarea problema:
Internet ADSL via RTC, standard PPPoE
Modem ADSL Zyxel Prestige 660R
Router cu AP Zyxel G-2000

Cum trebuie configurat fiecare, astfel ca accesul la net sa fie posibil, via router evident. Routerul stie PPPoE, modemul idem

Edited by Ravy, 18 March 2010 - 22:03.
Update link catre solutie


#2
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Setezi doar modemul sa foloseasca PPoE.. eu nu am de unde sa-ti stiu setarile, cand ai facut abonamentul ti-au fost date cel ma probabil.

Conectezi router-ul la modem pe interfata WAN a router-ului, si cu un PC conectat la router iti faci setarile pentru acel router.

Setarile sunt in manual, la ambele echipamente.


Spor!

#3
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Nu reusesc practic sa leg modemul la adsl. RTC mi-a dat un modem usb, care nu sepoate conecta, evident, la router. Setarile ce le am de lai ei sunt mai mult decat laconice, iar suport nu ofera decat la modemul furnizat de ei

#4
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Problema e configurarea VPI/VCI  (Virtual Pach Identifier e Virtual Circuit Identifier). Nu vad de ce nu ti-ar indica valorile.

#5
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Astea le stiu si le am puse, pt cine le vrea:0, respectiv 35. Modemul e sincronizat dar nu isi ia IP. Cred ca nu formeaza...

#6
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Exista modemuri (implicit router+modem) functionand numai pe linii telefonice analogice si modemuri numai pe linii digitale.
La nivel de modem ai nevoie de protocol, VPI/VCI, user name si password.

#7
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
modemul merge pe linia mea, contul adsl il am (user si parola), protocolul il stiu

#8
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Cred ca ai nevoie de suport de specialitate. Eu unul aici nu ma pricep.

#9
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Incearca sa faci un update la firmewire la modem.

#10
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
am facut

#11
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Poate modemul e defect. Incearca sa-l probezi la un prieten eventual. Vreau sa atrag atentia ca valorile VPI/VCI pot varia in fuctie de zona.

#12
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Valorile vci vpi sunt cele ce le scoate modeama speedtouch
Nu cred ca e defect. De fapt nu imi dau seama de unde sa ii dau sa faca dial.  Citesc manualele acu, dar sunt huge

#13
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Nu ai de unde sa ii dai. Il configurezi si el face restul.

Pe pagina de configurare vezi ca are o parte de connection test. Faci testul si vezi ce zice.

#14
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Am reusit prima jumatate a problemei sa o rezolv. Am reusit sa conectez modemul. Nu ii puneam DNS-ul. Am sunat la ei la support si dupa parlamentari (la ce va trebuie, etc) am capatat. 193.231.100.2, respectiv 3
Mai tarziu, dupa ce leg si routerul, am sa pun aici toate setarile sa nu se mai chinuie si altii :)

#15
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Se pare ca iar imi scapa ceva .. De fapt aici chiar nu ma pricep si stiu ca voi stiti :)
Modemul are optiune de dhcp server in care ii dau dns-ul de mai sus. Daca nu setez dens, nu merge net-ul
Routerul are si el, evident, aceasta optiune, de dhcp server.
Cum setez routerul sa imi mearga pe net. Pt ca si modemul cica e router, asadar 2 routere... Aici sunt chiar in pom cu cunostintele

#16
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

View Postmorogan, on Jan 13 2006, 21:36, said:

Am sunat la ei la support si dupa parlamentari (la ce va trebuie, etc) am capatat. 193.231.100.2, respectiv 3

Ce timpiti! Cum adica la ce iti trebuie? Nu le-ai zis ca vrei sa faci o ciorba cu ele? Asta e informatie publica, ce sa stea la atitea discutii cu tine?

Ai incercat sa dai ping intr-un ip? Cum adica nu merge netul daca nu setezi dns-ul? Ai incercat sa dai ping in *IP-ul* unei masini de pe internet si nu merge? Ma indoiesc ca au facut un dyndns cei de la romtelecom! Foarte probabil tu ai acolo PPTP. Seteaza-l pe pptp, pune user/pass in modem sau router si vezi daca sare in aer ;) TI-a mers sigur cu PPPoE, ma gindesc ca de vreme ce merge pe linii telefonice, sansele sint zero sa ai ethernet acolo.

Edited by cianura, 13 January 2006 - 23:00.


#17
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Da, foarte tampiti.. ce sa mai discutam. Sa nu mai zic ca dai 20 de tel minim sa prinzi pe cineva.
Da, am dat ping si nu iese. Am incercat sa pun DNS direct in calculator, nu vrea. Numai in modem.
Sunt setate user/pass in modem si merge numai pe PPPoE
Nu am incercat sa pun in router user/pass pt ca nu stiu cum sa pun modemul. Stiu ca e musai sa iasa PPPoE si daca il activez, musai vrea si pass

#18
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
atunci faci asa:

pas 1. modem ->calculator. (lesi deoparte routerul momentan) in calc pui dhcp pe placa de retea, pe modem lesi pppoe cu user/pass date de romtelecom. te conectezi, vezi daca merge ok. browsezi putin. daca e ok, pe calc in comand prompt dai ipconfig /all si vezi ce ip/mask/gate/dns-uri a alocat modemul calculatorului.

pas2. config retea: modem->router->calc

2a) pui pe interfata externa a routerului dhcp chior. pe interfata interna a routerului iti aloci un ip static sau pui tot dhcp. setezi astfel incit clasa ip din spatele routerului sa fie diferita de cea de pe interfata externa (poti sa folosesti binecunoscutele ip-uri private). pe calc vei pune un ip din aceeasi clasa cu ip-ul de pe interfata interna iar gateway-ul va fi ip-ul interfetei interne a routerului.

2b) pui pe interfata externa a routerului ip-urile care le-ai copiat la pasul 1 cu ipconfig, pe interfata interna si calc setezi ca si in pasul 2a.

Edited by cianura, 13 January 2006 - 23:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate