Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#595
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 test_driver, on 28 iulie 2015 - 05:07, said:

Sti vorba aia, daca nu iti place nu mananci.
Atat timp cat nu mi se prezinta meniu de vita si, de fapt, sunt "cazaturi" de porc/pui, sunt complet de acord.

 test_driver, on 28 iulie 2015 - 05:07, said:

Mai ales daca vrei asigurare si UBER nu ofera de ce te plangi aici? Foloseste cu incredere taxiul. Dar...
Colegii se bateau cu pumnul in piept ca ar fi vorba de o asigurare, pe teritoriul Romaniei, de minim 1.000.000USD(cat ofera direct UBER din SUA)+ce mai are soferul.

Ideea simpla este: ori mancam un răhățel(adica afirmam si sustinem pana la capat treaba asta), ori stam in banca noastra, pen' ca nu stim ce si cum.

Daca o dam pe dupa copac/cires, nu ajungem la a diferentia UBER(care se vrea a fi mai bun - si mi se pare si normal) de teparii taximetristi. De fapt, mutam o teapa in mediul online. Daca asta se doreste, da-mi voie sa am un mic cui impotriva, sa fiu reticient si sa explic de ce.

Edited by dexterash, 29 July 2015 - 03:39.


#596
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Am mers cu uber si n`as mai merge cu taxiùl in Bucuresti niciodata!!!

#597
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006

 d4m4g3, on 28 iulie 2015 - 09:17, said:

Tariful pe kilometru este la fel ca la taxiurile normale, 1.39lei. Cursa per total, in general face mai mult la Uber decat la taxi. Nu cu mult, ci cu cativa lei.
Dar nu dai bacsis, ceea ce in general la taxi dai, 2-3 lei, deci tot cam pe acolo e. In orice caz, nu e "mult mai mic".

Ce n-am aflat inca, e ce se intampla daca cumva n-ai bani pe card. Sau daca cursa va face mai mult decat ai pe card (trecand peste improbabilitatea de a nu avea pe un card 15 lei sau cat o face o cursa oarecare).
Ma refer dpdv legal. Se presupune ca bani la tine n-ai, cash, plus ca ei ar trebui extrasi automat de pe card. Ce se intampla? inside_spy, idei? :)
Dacă nu ai bani pe card, uber încearcă sa  iti tragă banii din cont de mai multe ori, dacă nici după a "n" încercare nu ai bani, nu mai poți folosi uber pana la rezolvarea situației.
Cardul (contul) nu intra pe minus.

#598
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si Uber va da (soferilor) banii, sau primiti doar notificari ca nu s-au putut lua de la client?

Edited by don_dannielo, 29 July 2015 - 13:54.


#599
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
uitati aici cateva raspunsuri, printre care si ce se intampla daca nu ai bani pe card:
http://www.nwradu.ro...-totii-sa-aflam
http://www.nwradu.ro...rei-ori-cu-uber

Edited by rex, 29 July 2015 - 17:18.


#600
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 don_dannielo, on 29 iulie 2015 - 13:54, said:

Si Uber va da (soferilor) banii, sau primiti doar notificari ca nu s-au putut lua de la client?
Ca partener Uber primești banii, e problema Uber cum îi ia de la client. Dar nu cred căe o situație atât de comună, dupã cum am mai spus cred că cei mai mulți folosesc carduri de credit, nu de debit cu cont 0.

Revenind la versusul cu taximetriștii, ce prevede legea taximetriei în cazul în care clientul nu are bani să plătească? Eu nu găsesc nimic, dar după cum susțineau unii că taximetria e ultra-reglementată, sunt sigură că sunt prevederi clare.

#601
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 30.01.2006

 dexterash, on 29 iulie 2015 - 03:36, said:


Atat timp cat nu mi se prezinta meniu de vita si, de fapt, sunt "cazaturi" de porc/pui, sunt complet de acord.


Colegii se bateau cu pumnul in piept ca ar fi vorba de o asigurare, pe teritoriul Romaniei, de minim 1.000.000USD(cat ofera direct UBER din SUA)+ce mai are soferul.

Ideea simpla este: ori mancam un răhățel(adica afirmam si sustinem pana la capat treaba asta), ori stam in banca noastra, pen' ca nu stim ce si cum.

Daca o dam pe dupa copac/cires, nu ajungem la a diferentia UBER(care se vrea a fi mai bun - si mi se pare si normal) de teparii taximetristi. De fapt, mutam o teapa in mediul online. Daca asta se doreste, da-mi voie sa am un mic cui impotriva, sa fiu reticient si sa explic de ce.

Eu doar te vazusem pe tine sau altcineva ca intreba in continu "da asigurare da asigurare da asigurare da....." si de aia am spus.

UBER as folosi doar pentru ca sunt masini personale, aproape sigur sunt mai curate mai confortabile, etc. iar soferul 100% mai civilizat. Ok 99.9%, nimic nu e perfect. Daca face accident consider ca e vina mea ca nu am comandat un mijloc de transport "legal". Totusi daca soferul are asigurare si pentru pasageri, de exemplu eu am si nu sunt UBERist, atunci e si mai bine.

Deci nu vad problem. Nu le poti avea pe toate, faci un compromis si gata. Acum ce preferi, un mijloc de transport civilizat dar fara asigirare sau un cotet condus de un nespalat, dar asigurat.

Rog taximetristii sa nu se supere, dar foarte multi exact asa sunt, prea putini sunt aia civilizati si cu masini ok (curate, centuri ne desfiintate si stare tehnica buna, nu am nevoie de lux sau masina cu 2000km maxim in bord.)

#602
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
In Anglia Uber sunt actionati in instanta de un sindicat. Unde o fi sharingul ala...

http://www.hotnews.r...at-britanic.htm

Edited by andreic, 30 July 2015 - 07:43.


#603
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Mers cu Uber Black in Dubai. Nu mai folosesc altceva in viata mea. Am mers ca un seic, in Lexusuri imaculate cat vaporul, cu șoferi Ă®mbrăcați la costum cu cravata care iti deschid portiera.

Cu. 20 euro pe 25 de kilometri. Sunt mega impresionat.

Edited by Groot, 30 July 2015 - 10:03.


#604
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Groot, on 25 iulie 2015 - 07:52, said:

Taxiurile de 1.39 lei pe kilometru platesc vreo asigurare speciala?

Adica mai bine intr-o octavia cu centura pusa si airbaguri decat intr-un Logan caruia ii troznesc bucsile si cu centurile de siguranta desfiintate de maimuta-sofer.
Am zis sa nu mai svriu aici dar habarnismul circotas trebuie corectat  ,  taxiurile au asigurare de pasageri si de bagaje  .
In cazul unui accident pasagerul din Uber poate declara oricind ca este pasager platitor  ,  client caz in care soferul de Uber a dat de dreacu '  .

#605
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 lil debul, on 30 iulie 2015 - 11:28, said:

Poti comenta obiectiv faza cu asigurarea sau iti dau report  pt. off si jigniri  ?

Sunt de acord cu afirmațiile si linkurile anterioare postate de colegi. Cat despre report pentru jigniri, be my guest. Eu zic că nu am jignit pe nimeni. Taximetriștii sunt cei care se jignesc si isi trag la gioale singuri. Nu poti sa pui țăranul cu plug tras de cai sa concureze cu un fermier olandez  cu tractor cu satnav. Asa si Uber versus taxi românesc. Taxi e praf si pulbere.

E ca si cum mi-ai sa de ales sa zbor cu Quantas fara asigurare sau cu zair airways full insured. Normal ca aleg Quantas.

Apropo, ai vazut tipicul meu în care un taximetrist tâlhar m-a făcut de 50 de lei la o cursă de 28 pe motiv că nu are rest? Ei și-au facut-o nene. Ei cu manuta lor. Asa ca da report pana leșini.


Edited by Groot, 30 July 2015 - 11:59.


#606
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Lasă reporturile și postează ceva constructiv despre Uber. Nu e un topic Uber vs. taxi. :)

Da, aveți toate asigurările posibile, mașini super, servicii premium și oamenii se lasă spălați pe creier să folosească Uber, chestia aia la care nu ai nicio asigurare, mașinile sunt vai de capul lor, nu primești niciun serviciu adițional (deh, scumpe CD-urile cu manele), plus că trebuie să plătești cu cardul (unealta Diavolului).

Astea fiind spuse, revin pe traseu. :)

#607
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Am pus o intrebare corecta si la obiect  ,  ai asigurare bagaje si persoane  ?
Imi vine sa-mi fac cont la voi doar sa ma plimb cu tine  .

#608
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Nu. Am doar RCA și CASCO, iar Uber are asigurări internaționale pentru persoane. Bagaje mai puțin, dar chiar și fără asigurare o fată și-a recuperat un iPhone 5 uitat în mașină ieri. Am aflat numărul, am sunat-o și i l-am dus acasă. Asigurarea ta nu cred că acoperă bagaje pierdute, nici nu cred că o folosești prea des...

Apropo, și eu te-am întrebat acum 1-2 luni cât dai pe asigurare. :)

#609
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Scuze  ,  uite cit dau.
1,152 / 6 luni


Asigurarea e pt. doamne fereste iar pasagerul este ranit

#610
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Am mers si eu aseara cu un Uber, de test. +1, mi-a placut, mai cumpar :)

#611
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Curatat off-topicul.
Incercati sa ramaneti la subiect va rog, si mai putine "intepaturi" daca se poate.
Valabil pentru ambele "tabere" Posted Image

Multumesc.

Edited by calinkgb, 30 July 2015 - 14:55.


#612
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 inside_spy, on 30 iulie 2015 - 13:24, said:

o fată și-a recuperat un iPhone 5 uitat în mașină ieri. Am aflat numărul, am sunat-o și i l-am dus acasă.

Si fata ti-a dat un pupic. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate