Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#1099
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai topicul asta a inceput prezentand uber ca o alternativa la taxi cand se pare ca nu e.
De fapt e cam acelasi lucru.

#1100
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
S-a stabilit deja ca nu este alternativa la taxi, asa ca daca doriti reclama si discuții despre taxiuri, de ce nu va mutați in alta parte?

#1101
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si cine a hotarat ca nu e, de 's-a stabilit'?
Ca eu asa-l vad din mom ce soferul merge unde are nevoie pasagerul (ca nu se plimba nimeni de nebun in noaptea de revelion de ex) si nu invers ca la ocazie cand pasagerul cauta o masina care sa mearga in aceeasi directie cu el.
Ca doar n-o fi alternativa la autobuz. Numai ala merge in drumul lui indiferent de destinatia ta.

#1102
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

View PostX-plane, on 31 ianuarie 2016 - 10:50, said:

S-a stabilit deja ca nu este alternativa la taxi, asa ca daca doriti reclama si discuții despre taxiuri, de ce nu va mutați in alta parte?
Pai aplicatia aia CleverTaxi din cate vad eu este o alternativa la ... Uber Posted Image).aceeasi treaba. deci cum sa fie offtopic discutia?

Edited by bossake, 31 January 2016 - 12:39.


#1103
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postunderb, on 31 ianuarie 2016 - 12:16, said:

Si cine a hotarat ca nu e, de 's-a stabilit'?
Ca eu asa-l vad din mom ce soferul merge unde are nevoie pasagerul (ca nu se plimba nimeni de nebun in noaptea de revelion de ex) si nu invers ca la ocazie cand pasagerul cauta o masina care sa mearga in aceeasi directie cu el.
Ca doar n-o fi alternativa la autobuz. Numai ala merge in drumul lui indiferent de destinatia ta.

View Postunderb, on 31 ianuarie 2016 - 10:04, said:

Pai topicul asta a inceput prezentand uber ca o alternativa la taxi cand se pare ca nu e.
De fapt e cam acelasi lucru.

Recitește ce scrii.

#1104
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ca idee:
http://www.bloomberg...n-new-york-city

Quote

Hundreds of Uber drivers went on strike outside the company’s New York City offices Monday, chanting and holding signs with slogans like "Uber is Wal-Mart on Wheels," to protest price cuts.

Pai nu ne place eftin? :)

#1105
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Uber si-a schimbat logo-ul

http://www.theverge....go-and-branding

Edited by don_dannielo, 02 February 2016 - 23:24.


#1106
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

View Postelegancetaxi, on 05 februarie 2016 - 08:25, said:

Uber isi schimba imaginea pentru a reflecta mai bine noua identitate a companiei: mai matura si mai consistenta, anunta Playtech.
UBER va purta „straie” românești. Schimbări de logo la nivel global...

http://playtech.ro/2...a-nivel-global/

Si asa isi cauta soferi cei ce se doresc "apocalipsa taximetriei in Romania", printre catrafuse si vechituri, haine la mana a doua si SH-uri



[ http://www.elegancetaxi.ro//images/Untitled.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

soferii lor sunt disperati. au fost mintiti. acum Uber le cere sa isi faca SRL sau PFA cu cod CAEN pt, transport de persoane dar nu le zice nimic despre autorizatii tip RENT car si despre faptul ca vor intra in belea din cauza asta. Posted Image

asta cu 2000 de lei pe saptamana e vrajeala curata. am mers cu multi soferi Uber si cel mai mult scoateau 1000-1200 lei(nu stiu daca cu sau fara benzina dar era sigur fara uzura masinii).  stateau cate 13-14 ore zilnic. aveau viata de sclav.ziceau ca Uber nu ii baga in seama cu nimic. nu au niciun drept, nu sunt asigurati medical, nu au asigurare somaj, nu au nimic.
ei isi repara masinile, Uber nu le deconteaza nimic. Le ia 20% pentru Uber X si 25% pentru Uber Select.

Edited by fokushima, 06 February 2016 - 06:02.


#1107
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Intr-un contract LEGAL nu ai cum sa fii mintit. Daca nu este respectat - ai cai de atac.
Na, daca s-au aruncat inainte cu ideea de a face bani rapid... Soarta. Daca te prosteste o firma, e vina ta ca semnezi ca primaru', nu e vina lor ca te-au luat de fraier...

Sclavu' sta drepti, e la papion, e cu masina ingrijita, e pe minus, e pasibil de amenzi, n'are asigurare... dar e sclav mandru... il protejeaza UBER USA... La cati mai multi sclavi! Posted Image

Daca e vreo urma de praf in "avion"... naiba l-a luat! Rating-- si nu mai poate sclavagi. [da, ba, da fac 10USD incasati cu cardu' si ma costa doar 20USD dati de la mamica]

Edited by dexterash, 06 February 2016 - 06:15.


#1108
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Daca domnii soferi pirati Uber declara ca fac transport persoane sint terminati , totul a fost o mascarada si unii au crezut ca fac o mica combinatie pe linga, iaca ca nu mai tine.

#1109
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

View Postlil debul, on 06 februarie 2016 - 09:31, said:

Daca domnii soferi pirati Uber declara ca fac transport persoane sint terminati , totul a fost o mascarada si unii au crezut ca fac o mica combinatie pe linga, iaca ca nu mai tine.


ce sa declare altceva daca codul caen e transport de persoane? unul din ei care deja isi facuse firma mi-a zis ca a declarat ca obiect principal de activitate "vanzare cu amanuntul" si secundar transport de persoane Posted Image  
nu stiu cum va rezolva contabilul lui chestia asta. eu nu cred ca Uber va mai face purici in Romania in conditiile astea. daca un sofer isi face SRL, nu cred ca ii ramane mai mult de 1500 lei pe luna banii lui. banii le intra in cont deci nu au ce cash pe sub mana sa ia.totul e la vedere deci impozitat.

la un calcul scurt. 20% Uber, +35% taxe stat, xx% combustibil(probabil in jur de 20%) + uzura masinii = banii soferului

Edited by fokushima, 06 February 2016 - 21:23.


#1110
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Banii de taxe erau de fapt banii care ramaneau soferului.

#1111
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Mai sint si alte hangarale la teansportul de persoane, nu e asa simplu, pac un impozit si am scapat + ca vrajeala aia de card e o porcarie, se iroseste aiurea o spaga frumoasa. Ce e aia card, cont , pune vere banu' jos ca eu nu te transport virtual, poate nu am un 1 leu la mine si mi-e foame, sau vreau tigari sau ceva, stau acum sa caut bancomate ?

#1112
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

View Postlil debul, on 07 februarie 2016 - 07:56, said:

Mai sint si alte hangarale la teansportul de persoane, nu e asa simplu, pac un impozit si am scapat + ca vrajeala aia de card e o porcarie, se iroseste aiurea o spaga frumoasa. Ce e aia card, cont , pune vere banu' jos ca eu nu te transport virtual, poate nu am un 1 leu la mine si mi-e foame, sau vreau tigari sau ceva, stau acum sa caut bancomate ?

plata prin aplicatie cu cardul este viitorul. cash-ul se cam duce de peste tot nu numai din transportul de persoane. DAR, in aplicatie se poate pun un buton pentru "bacsis".  soferul daca nu are bani de tigari sau ii este foame, se duce la bancomat si scoate bani folosind cardul sau. Posted Image  

Bacsisul si nu spaga(este altceva) este o recompensa data soferului si nu un drept al sau Posted Image

Edited by fokushima, 08 February 2016 - 06:15.


#1113
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Nu le place cu cardul taximetristilor. Este prea multã tehnologie pt ei, nu s-au chinuit destul cu testul pe pc pentru atestat? Mai vrei sa-i incurci și cu bancomate, conturi, etc?

#1114
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postlil debul, on 07 februarie 2016 - 07:56, said:

poate nu am un 1 leu la mine si mi-e foame, sau vreau tigari sau ceva, stau acum sa caut bancomate ?

daca ti-e foame sau n-ai tigari te duci si scoti de la bancomat, dar de pe cardul tau. ce, daca mie imi e sete imi dai tu apa minerala? ma duc si imi cumpar eu. la fel si tu du-te si cumpara-ti singur, nu trebuie sa te "sponsorizez" eu.

ce sa iti fac daca la scoala ai baut cerneala in loc sa stai sa inveti? chiar daca salariul era cam tot pe acolo, macar acum stateai in vreo incapere cu aer conditionat sau incalzita in loc sa stai vara sa te coci in masina si in noxele altor masini.

Edited by rex, 09 February 2016 - 16:25.


#1115
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postrex, on 09 februarie 2016 - 16:23, said:

....ce sa iti fac daca la scoala ai baut cerneala in loc sa stai sa inveti? chiar daca salariul era cam tot pe acolo, macar acum stateai in vreo incapere cu aer conditionat sau incalzita in loc sa stai vara sa te coci in masina si in noxele altor masini.
Stai linistit , ca daca este sa compari , intre taximetristul ala si un contopist de birou , stilul ala la costumas si camasa albastra , ala care maninca un sandvis cu piine si frunze de salata , ca atit isi permite , taximetristul este pe plus . Ala macar simte viata , e liber ...nu ca ofilitii aia de birou , cocosati de program si rupti in fund de foame , de pe la multinationale ...
Si nici macar aia care zic ca sint asa , mai la virf ...salarii mari , rate pe capul lor pina la pensie , stres de le bubuie capul ...desi par social mai sus , sint praf ...

#1116
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

View Postmaximg, on 09 februarie 2016 - 23:07, said:

Stai linistit , ca daca este sa compari , intre taximetristul ala si un contopist de birou , stilul ala la costumas si camasa albastra , ala care maninca un sandvis cu piine si frunze de salata , ca atit isi permite , taximetristul este pe plus . Ala macar simte viata , e liber ...nu ca ofilitii aia de birou , cocosati de program si rupti in fund de foame , de pe la multinationale ...
Si nici macar aia care zic ca sint asa , mai la virf ...salarii mari , rate pe capul lor pina la pensie , stres de le bubuie capul ...desi par social mai sus , sint praf ...


sa nu uitam ca sunt multi taximetristi bolnavi din cauza stresului si a statului indelungat in masina. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate