Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13641 replies to this topic

#3583
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 08.02.2011

View Postzildan, on 27 iulie 2016 - 14:59, said:

Iei un last min. cu demipensiune + avion si inchiriezi masina acolo.
E mai ieftin! Iese gratis avionu!
Vezi ca au relief ciudat, au am avut Kia Rio si am cam tras de ea.
Mergi cu masina in Creta doar la la pensie, cand poti face turul Greciei Posted Image .
Poti sa imi dai un ex concret? Cat sa coste 10 zile cu demipensiune si avion ptr 2 persoane? Ca inchirierea unei masini 10 zile e minim 300 euro cu benzina ajungi la 400 euro.Hmmm, da cu rest.

#3584
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Evident ca pot, am facut deja asta.
Te coasta intre 600 si 1800 euro 7 zile cu avion cu tot, primul pret e doar cu cazare ultimele sunt la resorturi de fitze cu toate serviciile incluse.
Iei 7 sau 14 zile din cauza avioanelor
Cauta acum pe net si vei gasi oferte cu plecare in max 7 zile.
Creta apare in fiecare vara pe last minute.

Inchiriezi masina mai ieftin local, negociezi si "casco", evident ca grecii nu au casco dar se poate rezolva. Eu am rezervat anticipat si a fost mai scump.
Daca vrei sa te dai cu masina de fitze evident ca nu e rentabil.

Combustibilul, cazarea intermediara si vaporul pana in Creta costa ceva, mai si mananci si bei pe drum. :)

#3585
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postmondo_76, on 27 iulie 2016 - 20:21, said:

Poti sa imi dai un ex concret? Cat sa coste 10 zile cu demipensiune si avion ptr 2 persoane? Ca inchirierea unei masini 10 zile e minim 300 euro cu benzina ajungi la 400 euro.Hmmm, da cu rest.

Masina: 240Euro /11 zile (all inclusive fara garantie blocata pe card),
Avion: ptr 2 persoane 490 euro cu Aegean
Cazarea intr-un loc cu 45 in alt loc cu 55 cu MD (am avut 2 cazari)
.
Rezervarile facute de mine.
Agentiile nu ofera intervale de 10 zile ca le strici socotelile la chartere

Edited by atupi, 27 July 2016 - 23:50.


#3586
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Care mai e starea drumului Vidin - Montana E79.
Eu folosesc varianta Vidin - Archar - Montana, pe acest traseu a fost cineva anu asta?

#3587
LUIZA_28

LUIZA_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.07.2009
Ma chinui sa atasez o poza.. nu reusesc.. :)
Ideea era ca nu stiam daca gps-ul ma duce pe tangenta. imi arata asa; Dupa ce se coboara dupa A2 (cam in dreptul magazinului Jumbo) se merge drept cam 1-2 Km apoi se face dreapta. Acolo m-am uitat pe street wiew pare un pod neterminat, dar cred ca nu e actualizat. Ar fi fost asa usor daca as fi stiut sa pun o poza...

Edited by LUIZA_28, 28 July 2016 - 14:50.


#3588
dansta

dansta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 07.05.2007
Ca sa intri pe tangenta: treci de Jumbo, treci pe sub pod/centura (ignorand orice indicator  Kulata pe fond albastru), mai mergi 6-700 m si apoi intalnesti un mare indicator Kulata pe fond verde.

Pe streetview sunt 2 cladiri gri. Imediat dupa ele e iesirea spre tangenta.

Edited by dansta, 28 July 2016 - 15:09.


#3589
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008
Uite si o poza, poate este edificatoare:

Attached File  Tangenta Nord Sofia.jpg   363.73K   158 downloads

Edited by BlueKing-69, 28 July 2016 - 15:34.


#3590
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
adica astea sunt cladirile de care treci > http://www.instantst...6h,-2.46p,0.34z

apoi dupa ce treci de ele o iei pe aici:
Attached File  pe_aici.jpg   710.66K   151 downloads

#3591
LUIZA_28

LUIZA_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.07.2009
Va multumesc f tare.

#3592
sound08

sound08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008

View Postzildan, on 28 iulie 2016 - 08:47, said:

Care mai e starea drumului Vidin - Montana E79.
Eu folosesc varianta Vidin - Archar - Montana, pe acest traseu a fost cineva anu asta?



Am fost eu pe ruta Vidin - Archar - Montana acum vreo două săptămâni. N-am ajuns la Lom, la Dobri Dol am ținut dreapta prin niște sate până la Montana, pe un drum prost pe care nu-l recomand. Poate pe la Lom e mai ok drumul, nu știu. Eu aș merge pe E79, pe la Dimovo, interdicția e pentru vehiculele cu tonaj mare.

#3593
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Daca ratezi tangenta ori esti neatent ori te uiti dupa gagici si tre sa te feresti ca te arde nevasta.

De la capat.
Dupa ce cobori ( este relativ ca defapt mergi drept ) de pe aurostrada A2 mergi inainte.
Treci pe sub podul de la centura veche. Podul se afla inainte de Jumbo poate de aici confuzia. Deci intai treci de Jumbo si dupa aia pe SUB pod.
Si dupa inca vre-o aproximativ xxx metri ( nu km) retina iti este gadilata de un indicator pe care scrie KULATA.
Daca "benoclele" vad fusta mini la bulgaroaica din parcarea celor doua cladiri gri murdar ai sfeclit-o ca nu mai te spala nici Mediterana. Cladirile se afla la circa xxx de metri de locul unde faci dreapta pe tangenta.

Ps Rog pe cineva care stie exact distantele sa completeze xxx
Multumesc.

#3594
Giully4u

Giully4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.03.2007

View Postzildan, on 28 iulie 2016 - 08:47, said:

Care mai e starea drumului Vidin - Montana E79.
Eu folosesc varianta Vidin - Archar - Montana, pe acest traseu a fost cineva anu asta?
Pe Sofia-Vratsa-Dimovo-Vidin m-am întors eu si e relativ bun, cu excepția straturilor noi de asfalt care încep brusc și au cam 10 cm. Am dat de 2 ori cu mașina în ele de am crezut că i-am rupt genunchii.    Nu sunt semnalizate si sunt greu de văzut, mai ales că e asfalt bun în zonele alea si ai tendința să o calci puțin.
În rest, e drum 95% ok.
Sa ai rotile umflate cum trebuie ca să fii sigur ca nu te întorci cu jante pătrate.

#3595
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008

View Postst3fan19, on 28 iulie 2016 - 18:12, said:

Ps Rog pe cineva care stie exact distantele sa completeze xxx
Multumesc.  
Fix de sub pod pana iesi pe tangenta ai 727 metri:  Posted Image

Attached File  Tangenta Nord Sofia 02.jpg   295.26K   73 downloads

#3596
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006

View Postklaus74, on 22 iulie 2016 - 22:36, said:

Am tot vazut discutii legate de neidentificarea tangentei in Sofia. Ce-i drept Garmin-ul meu, cu harti actualizate oficial (ca doar e pe viata) habar n-avea de ea.

Ideea este urmatoarea: ca sa intrati pe tangenta, urmariti primul indicator de Kulata scris PE FOND VERDE - practic indicator de autostrada. Pana acolo, e din ala national, scris pe albastru.

Bafta!

Aditional la ce am scris aici, cateva chestii suplimentare pentru cei care merg pe Sofia - Kulata, eventual Egnatia Odos:
  • Trecerea de pod la Giurgiu: 13 lei la dus, 2 Euro la intors. La noi e mai scump Posted Image Am stat cam 20 minute la bulgari cu scanatul buletinelor (undeva intre 4:30 si 5:00 AM). La greci am intrat ca prin branza, nu era coada deloc. Ma cam speriasem de ce citisem cred ca s-au mai rezolvat lucrurile. M-am uitat si azi cand am iesit din Grecia, la fel, era lejer.
  • Am alimentat inainte de iesirea din Sandanski, inainte de intrarea in Grecia, OMV, ultima statie mare, se poate plati cu cardul, era 1,97 leva, adica in jur de 1 Euro/ litru (vorbesc de benzina de 95, nu m-am uitat la restul (bezina superioara, diesel etc).
  • La intoarcere, dupa vama am vazut ca e ceva Shell - 1,95 leva/litru. Eu am alimentat dupa Sofia, era la 2.02 /litru. Era cred echivalentul Petrom-ului de la noi. Ce mi-a placut a fost ca mergea si card, aveau si bancomat si acceptau si Euro Posted Image (1,95 leva - 1 Euro ca si curs). Eu am folosit cardul
  • La greci situatia este alta. Acolo e cu cca 30% mai scumpa benzina. Daca totusi alimentati de acolo, vedeti ca imediat ce ati facut dreapta dupa Serres, e un Aegean care are la 1,37 Euro/litru. In rest, pe autostrada cel putin, preturile variau intre 1,41 si 1,5 Euro/litru din ce am vazut. La fel si in Corfu unde am fost eu, am gasit cateva statii la sud de Corfu Town cu 1,37 - in rest intre 1,43 si 1,5
  • La intrarea in Grecia pe la Kulata, 2,4 Euro taxa de acces autostrada. De altfel, cei care mergeti pe Egnatia Odos cel putin e bine sa aveti pregatite fisicuri de 2,4, cam alea sunt taxele. Una singura e 1,2. Am avut cred 4 taxe de 2,4 si una de 1,2. Ca atare, un 10 Euro in monezi nu strica
  • Maretul meu GPS (Garmin, harti pe viata Here Maps daca nu ma insel) nu stie nici toata autostrada de la sud de Sofia Posted Image Daca la dus nu e o problema, ca vezi ca mai e autostrada si mergi pe ea, la intoarcere poti rata daca nu esti atent. In Blagoevrad, exista indicator la dreapta, PE FOND VERDE pentru Sofia. Mergeti cu incredere dupa indicator si intrati in autostrada, chiar daca GPS-ul vostru nu stie inca de zona aia ....
  • Dezastrul a fost la intoarcere la Giurgiu Posted Image Pentru ca imbecilii au lasat sa intre tirurile la liber, o banda inreaga a fost blocata pana in vama noastra (inclusiv podul evident), motiv pentru care nu se mai putea inainta. Nu ca erau alte probleme, scanat de de buletine sau mai stiu eu ce. Pur si simplu se blocase traficul. Pana s-au decis sa se ocupe de prostii care isi mancau nervii degeaba, s-a dus o ora ca popa. Pun si doua poze, direct de pe pod ....
Cam atat acum, sunt cam obosit, daca imi mai vin chestii utile in minte completez. Drum bun si concediu placut celor care urmeaza sa plecati

Attached Files


Edited by klaus74, 28 July 2016 - 20:03.


#3597
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Intors ieri din Neos Marmaras prin Kulata. Here Maps nu stie centura noua a Sofiei ca dovada ca m-a bagat(la dus) pe drumul vechi, denivelat dar cu trafic aproape zero. La intors nu ai cum sa o ratezi(desi erau portiuni unde eram pe aratura), am stat cam 15 min in zona de lucrari pana in rondul ala mare.

Am oprit vreo 15-20 min la mult laudatul free shop din Kulata...teapa la toate nivelurile. Uleiul de masline era dublu ca pret, produse de cand era bunica miss Europa cu preturi cel putin duble. Eu am iesit in 2 min, restul au mai stat sa se convinga :)
LA Ruse am sta cam o ora ca cica nu mergea sistemul ca sa ne ia taxa de pod pana au inceput romanii sa faca scandal si brusc "sistemul" si-a revenit. Coincidenta sau nu, urat lucru.
La KUlata nici o masina iar drumul liber exceptand lucrarile de pe centura Sofiei
Preturi la motorina, in Salonic aproximativ 1 euro/l, Sithonia varia intre 1,05-1,1 iar in Bulgaristan cam 1,85-1,9 leva/l

#3598
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View PostGiully4u, on 28 iulie 2016 - 19:10, said:

Pe Sofia-Vratsa-Dimovo-Vidin m-am întors eu si e relativ bun, cu excepția straturilor noi de asfalt care încep brusc și au cam 10 cm. Am dat de 2 ori cu mașina în ele de am crezut că i-am rupt genunchii.    Nu sunt semnalizate si sunt greu de văzut, mai ales că e asfalt bun în zonele alea si ai tendința să o calci puțin.
În rest, e drum 95% ok.
Sa ai rotile umflate cum trebuie ca să fii sigur ca nu te întorci cu jante pătrate.
Un prieten din Dolj îmi tot spune că el merge pe Bercovitsa

#3599
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 27.01.2007
Stie cineva care e starea drumului Calarasi/Silistra - Shumen pana pe A1 ?

#3600
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001

View Postcrios339, on 29 iulie 2016 - 11:16, said:

Stie cineva care e starea drumului Calarasi/Silistra - Shumen pana pe A1 ?

Da, este ok. Pe alocuri buna, in general foarte buna. Destul de aglomerat in zona Shumen / Yambol, insa se circula ok. Am fost acu' ~3 saptamani

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate