Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

O banca la care , daca platesti rata la credit in avans..

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Ar trebui sa fie, la cate banci sunt.
Cred ca iti impun sa platesti mai multe rate deodata.N-ar fi o problema, dar n-as mai vrea sa ma mai arda la comision.
in plus, la unele banci nu e posibil acest lucru :angry:

#2
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Nu exista asa ceva din cate stiu!
Afara e acelasi lucru daca platesti tot inainte sau cum sa stabilit initial. Banca ti-a dat creditul ca sa castige comisionul si nu vad de ce ar renunta la el.

Edit:

In viitor incearca sa te gandesti inainte de a semna daca te arde sau nu.

Edited by criss_pt, 10 January 2006 - 01:35.


#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Credit Banca Transilvania. Fara comision la plata in avans (s-a introdus de curand regula, era 1.5 % in primii 3 ani, fara dupa pana nu demult). O spun din propriul contract de creditare.

PS: Banca castiga comisionul de analiza a creditului plus dobanda pana la data rambursarii ... Piata a devenit destul de apriga ...

Edited by Tyby, 10 January 2006 - 01:58.


#4
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
eu nu inteleg un lucru...de ce sa-ti ia un comision suplimentar daca ratele sunt egale in lei...asta mi se pare jaf!

#5
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

 partyman, on Jan 10 2006, 08:34, said:

eu nu inteleg un lucru...de ce sa-ti ia un comision suplimentar daca ratele sunt egale in lei...asta mi se pare jaf!
Nu este jaf deloc. Pentrub a-ți acorda ție creditul pe X ani banca imobilizează anumite resurse și își face anumite calcule economice. În momentul în care tu rambursezi creditul în avans îi dai peste cap toate calculele și banca chiar poate pierde, deci este normal să penalizeze clientul.

La noi jaful vine din diferența foarte mare între dobânzile la credite și cele la depozite, care pot fi explicate doar parțial prin birocrația pe care sunt obligați să o întrețină de legislație și prin normele BNR uneori aberante.

#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 zaboss, on Jan 10 2006, 10:26, said:

Nu este jaf deloc. Pentrub a-ți acorda ție creditul pe X ani banca imobilizează anumite resurse și își face anumite calcule economice. În momentul în care tu rambursezi creditul în avans îi dai peste cap toate calculele și banca chiar poate pierde, deci este normal să penalizeze clientul.

La noi jaful vine din diferența foarte mare între dobânzile la credite și cele la depozite, care pot fi explicate doar parțial prin birocrația pe care sunt obligați să o întrețină de legislație și prin normele BNR uneori aberante.
Fa-ma sa pricep...daca eu dau 100 lei in 24 de luni inseamna 2400 lei. daca ii dau odata pe toti 2400 tot banii aia intra in contul bancii, nu pricep unde-i pierderea, sincer...ori is eu mai greu de cap...

#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
pai se recalculeaza dobanda...in caz ca cei 100 lei contin si rata si dobanda

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

 partyman, on Jan 10 2006, 11:49, said:

Fa-ma sa pricep...daca eu dau 100 lei in 24 de luni inseamna 2400 lei. daca ii dau odata pe toti 2400 tot banii aia intra in contul bancii, nu pricep unde-i pierderea, sincer...ori is eu mai greu de cap...

mda, numa' ca nu-i asa ...

uite, iei un credit de 12.000 EU pe 25 ani.

La o dobanda de 9 %, rata lunara e ~ 100 EU.

25 x 12 = 300 luni

300 x 100 = 30.000 EU in 25 ani (pentru cei 12.000 pe care i-ai luat).

Intrebarea vine acu': ai fi multumit daca ai plati toti cei 30.000 dupa 2 luni (ma rog, 29.800 EU ramasi)?! :w00t: Ca din calculul matale cam asa iese  :peacefingers:

Realitatea este alta: in momentul in care vrei sa platesti in avans, atunci se recalculeaza (cu ce ai avut de platit - cat ai platit, se scade dobanda bancii din ce ai platit si ajungi la suma restanta). Dupa 2 luni vei avea datorie la banca de approx 11.860 EU.

La aceasta suma se adauga - daca este cazul - si comisionul bancii pentru rambursarea in avans. La un 2 %, e vorba de inca ~ 240 EU. Adica platesti - in total ~ 12.100 EU.

Daca mai pui si cei 200 pe care i-ai platit in primele 2 luni, vei ajunge la ~ 12.300 EU.

Un calcul foarte simplu ne spune ca banca a castigat de la tine ~ 300 eu pentru ca ti-a imprumutat 12.000 EU timp de 2 luni :D Adica un 15% pe an. Rezonabil, s-ar putea spune. PLUS comisionul de analiza a dosarului, dar pe aia ii dai oricum si se considera ca au o destinatie precisa, alta decat dobanda (castigul efectiv al bancii).

Daca nu platesti comision de rambursare, pur si simplu banca castiga de la tine - dupa 2 luni, urmand acelasi calcul de mai sus - ~ 60 EU. Adica o dobanda anuala de 3 %. MARFA! :D

#9
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Banca TREBUIE sa castige de la tine pentru ca pierd in acelasi timp in alta parte.
Daca cineva a pus o dobanda la termen pe 1 an banca iese in pierdere..Mult spus pierdere..
Ideea principala este ca banca se poate folosi de banii imprumutati de tine, deci cum ar veni tu tii blocati banii bancii..

#10
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 George_Catean, on Jan 10 2006, 12:44, said:

pai se recalculeaza dobanda...in caz ca cei 100 lei contin si rata si dobanda
treaba sta asa am luat un credit care are rata+dobanda fixa deci indiferent ca e prima sau ultima rata de platit dau aceeasi suma ex: prima rata 100 Ron ultima tot 100RON, ambele contin si dobanda. Eu asta nu pricep daca dau toti banii odata ce pierd ei?

#11
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Nu mai, eu vreau sa dau doar rata si sa ma scuteasca de dobanda pe luna pt care am platit in avans. :)
Asa ce rost mai are, daca le dai si dobanda? :huh:
In unele locuri iti ia comision, in altele iti recalculeaza, dar am auzit ca la o banca s-ar putea asa cum vreau eu.
Si apropo, inca nu am facut creditul :P

#12
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

 partyman, on Jan 10 2006, 15:07, said:

treaba sta asa am luat un credit care are rata+dobanda fixa deci indiferent ca e prima sau ultima rata de platit dau aceeasi suma ex: prima rata 100 Ron ultima tot 100RON, ambele contin si dobanda. Eu asta nu pricep daca dau toti banii odata ce pierd ei?
Pentru simplificare:
Credit 5000 RON/5 ani 10% dobândă.
An 1: 1000 rata credit, 500 RON Dobândă
An 2: 1000 rata credit, 400 RON Dobândă
An 3: 1000 rata credit, 300 RON Dobândă
An 4: 1000 rata credit, 200 RON Dobândă
An 5: 1000 rata credit, 100 RON Dobândă.

Deci, Banca va câștiga de pe urma ta, în 5 ani de zile, 1500 Ron. Dacă tu rambursezi în avans în primul an, banca pierde 1000 RON. Comisionul de 2%, adică 80 RON cu care te penalizează nu contează foarte tare fiindcă ei înregistrează o pierdere de 920 RON.

Băncile nu sunt doar niște locuri în care se găsesc bani. Ca să aibă bani pentru a oferi credite, băncile se împrumută la rândul lor, fac plasamente. Care au costurile lor. Deci, ca să-ți acorde ție 5000 de RON, banca poate a cheltuit încă 800 de RON. Dacă tu îi returnezi doar 500+80=580, rezultă o pierdere netă pentru bancă de 800-580=220 RON.

#13
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 zaboss, on Jan 10 2006, 18:43, said:

Pentru simplificare:
Credit 5000 RON/5 ani 10% dobândă.
An 1: 1000 rata credit, 500 RON Dobândă
An 2: 1000 rata credit, 400 RON Dobândă
An 3: 1000 rata credit, 300 RON Dobândă
An 4: 1000 rata credit, 200 RON Dobândă
An 5: 1000 rata credit, 100 RON Dobândă.

Deci, Banca va câştiga de pe urma ta, în 5 ani de zile, 1500 Ron. Dacă tu rambursezi în avans în primul an, banca pierde 1000 RON. Comisionul de 2%, adică 80 RON cu care te penalizează nu contează foarte tare fiindcă ei înregistrează o pierdere de 920 RON.

Băncile nu sunt doar nişte locuri în care se găsesc bani. Ca să aibă bani pentru a oferi credite, băncile se împrumută la rândul lor, fac plasamente. Care au costurile lor. Deci, ca să-ţi acorde ţie 5000 de RON, banca poate a cheltuit încă 800 de RON. Dacă tu îi returnezi doar 500+80=580, rezultă o pierdere netă pentru bancă de 800-580=220 RON.
omule, eu am 24 de plati de 100RON, stiu ce vorbesti despre dobanda, dar rata si dobanda sunt incluse in cei 100RON toate cele 24 de plati catre banca sunt de 100RON, am spus de vroe cateva ori ca prima plata e egala cu ultima de fapt toate sunt egale! Eu asta nu-nteleg daca toate platile care le am de facut catre banca timp de 24 de luni sunt egale de ce trebuie sa platesc penalitati daca rambursez mai repede?
ex: an 1 12 PLATI de 100RON
      an 2 12 PLATI de 100RON
                      total 2400RON
Nu apar diferentiate rata si dobanda pe contract de aia am scris "plati" sa nu apara confuzii cu "rata". Daca as fi avut o dobanda la sold ar fi fost de inteles, insa in cazul acesta nu exista asa ceva.

Edited by partyman, 10 January 2006 - 19:11.


#14
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

 partyman, on Jan 10 2006, 19:06, said:

omule, eu am 24 de plati de 100RON, stiu ce vorbesti despre dobanda, dar rata si dobanda sunt incluse in cei 100RON toate cele 24 de plati catre banca sunt de 100RON, am spus de vroe cateva ori ca prima plata e egala cu ultima de fapt toate sunt egale! Eu asta nu-nteleg daca toate platile care le am de facut catre banca timp de 24 d eluni sunt egale de ce trebuie sa platesc penalitati daca rambursez mai repede?
Acea egalitate se obține pe baza unui algoritm care face o medie între prima și ultima rată. Datoria ta către bancă este suma împrumutată + dobânda. În exemplul meu, 5000+1500, adică 6500. Dacă ai opta pentru rată fixă egală, atunci ai plăti lunar 108,33 RON. Adică, în primul an 1300 RON. Conform algoritmului băncii, din această sumă, dobânda este 500 RON, restul rata creditului, 800. Deci, ai avea de rambursat 4200 + dobânda, adică 420.
Ceea ce înseamnă că din cei 1500 programați de bancă, ea va câștiga doar 500+420+80(penalizarea)=1000 RON, adică va înregistra o pierdere de 500 de RON față de planificarea inițială.

Mai simplu de atâta, nu știu cum să-ți explic.

#15
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 zaboss, on Jan 10 2006, 19:25, said:

Acea egalitate se obţine pe baza unui algoritm care face o medie între prima şi ultima rată. Datoria ta către bancă este suma împrumutată + dobânda. În exemplul meu, 5000+1500, adică 6500. Dacă ai opta pentru rată fixă egală, atunci ai plăti lunar 108,33 RON. Adică, în primul an 1300 RON. Conform algoritmului băncii, din această sumă, dobânda este 500 RON, restul rata creditului, 800. Deci, ai avea de rambursat 4200 + dobânda, adică 420.
Ceea ce înseamnă că din cei 1500 programaţi de bancă, ea va câştiga doar 500+420+80(penalizarea)=1000 RON, adică va înregistra o pierdere de 500 de RON faţă de planificarea iniţială.

Mai simplu de atâta, nu ştiu cum să-ţi explic.
eu zic ca e altfel cei 6500 sunt impartiti in 24 de rate pur si simplu...platesc aceiasi bani timp de 24 de luni.
asa ca nu-nteleg daca eu le dau toti banii data nu pe perioada a 24 de luni pentru ce sa mai dau ceva in plus? nu vreau sa fiu scutit de comisioane sau altceva dar daca le dau TOTI banii odata nu inteleg de ce trebuie sa dau MAI MULT decat as da in 24 de luni.
Repet daca era vorba de dobanda la sold care scade in timp as fi inteles, dar asa imi e absolut imposibil sa pricep de ce dau mai mult daca platesc mai repede.

Edited by partyman, 10 January 2006 - 20:03.


#16
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
dar la intrebarea mea nu imi mai raspunde nimeni? :helpsmilie:
Undeva unde nici sa nu imi recalculeze, sa platesc rata, sa scada dobanda si sa platesc in continuare unde am ramas.
Trebuie sa fie , la concurenta de pe piata!

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

 partyman, on Jan 10 2006, 15:07, said:

treaba sta asa am luat un credit care are rata+dobanda fixa deci indiferent ca e prima sau ultima rata de platit dau aceeasi suma ex: prima rata 100 Ron ultima tot 100RON, ambele contin si dobanda. Eu asta nu pricep daca dau toti banii odata ce pierd ei?


 partyman, on Jan 10 2006, 19:06, said:

omule, eu am 24 de plati de 100RON, stiu ce vorbesti despre dobanda, dar rata si dobanda sunt incluse in cei 100RON toate cele 24 de plati catre banca sunt de 100RON, am spus de vroe cateva ori ca prima plata e egala cu ultima de fapt toate sunt egale! Eu asta nu-nteleg daca toate platile care le am de facut catre banca timp de 24 de luni sunt egale de ce trebuie sa platesc penalitati daca rambursez mai repede?
ex: an 1 12 PLATI de 100RON
      an 2 12 PLATI de 100RON
                      total 2400RON
Nu apar diferentiate rata si dobanda pe contract de aia am scris "plati" sa nu apara confuzii cu "rata". Daca as fi avut o dobanda la sold ar fi fost de inteles, insa in cazul acesta nu exista asa ceva.

party, vezi ca ti-a explicat lucas ... chiar ca mai simplu nu avea cum.

Treaba e cam asa: rata e calculata conform unui algoritm, pe medii si varf de dobanda ... astfel, in prima luna, din ce platesti tu 90% este dobanda si 10% rata efectiva, iar in ultima luna e invers (cifrele sunt alese aleator). Faptul ca platesti lunar la fel este practic o facilitate ... dar fiecare rata are o alta componenta decat precedenta.

Tu poti face ce vrei, numai ca nu iti va conveni. Iesi MULT mai ieftin cu acel comision, decat sa platesti SUMA tuturor ratelor. Pentru ca asta ar insemna ca platesti o dobanda aiurea timp de 2 ani. E versiunea cu 30.000 din postul meu precedent ... Si NU cred ca ti-ar place (desi banca ar jubila daca le-ai cere asta :D )

 luc4s, on Jan 10 2006, 23:05, said:

dar la intrebarea mea nu imi mai raspunde nimeni? :helpsmilie:
Undeva unde nici sa nu imi recalculeze, sa platesc rata, sa scada dobanda si sa platesc in continuare unde am ramas.
Trebuie sa fie , la concurenta de pe piata!

Lucas, recalculare ai peste tot (daca nu lichidezi creditul), si e normal si chiar in avantajul tau. Sunt 2 posibilitati: scade rata si ramane perioada de rambursare aceeasi sau scade perioada si ramane rata aceeasi.

Eu am ramas - pana la urma cu BT. Si ofera ceea ce cereai tu mai sus.

#18
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
din ce am inteles el vrea ceva de genul:
- are 24 rate de 100 lei fiecare. => 2400 lei
- luna 1: plateste 100 lei
- luna 2: plateste 100 lei
- luna 3: plateste 500 lei
- luna 4: plateste 1000 lei
- luna 5: plateste 100 lei
- luna 6: plateste 600 lei.
------------ total: tot 2400 lei, dar pe care i-a platit cum a avut el chef.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate